Pokládka zámkovej dlažby od profesionálov

Pokládka zámkovej dlažby a jej postup

Pri stavbe rodinného domu je potrebné myslieť aj na jeho exteriér. Ako bude vyzerať záhrada, kde budú spevnené plochy na státie vášho štvorkolesového miláčika, aký široký bude prístupový chodník či cesta do garáže.  Chodník k altánku, k zeleninovým záhonom či vínnej pivnici, ale aj chodník popri obvodových múroch domu – to všetko sú ideálne miesta pre zámkovú dlažbu. Pokládka zámkovej dlažby môže na prvý pohľad vyzerať veľmi jednoducho. Netreba však nič podceniť. Pri pokládke platí niekoľko zásadných pravidiel. Ich nedodržanie sa nemusí prejaviť hneď, no po niekoľkých rokoch používania zámkovej dlažby sa môžu objaviť negatívne dôsledky, ako napríklad prepadnutie dlažby, praskanie či stojaté mláky po daždi. Základom je dobrý základ. To znamená, že základom správneho položenia dlažby je pripraviť si dobrú základovú vrstvu. Dobrý základ totiž ovplyvňuje životnosť zámkovej dlažby. Prečítajte si, ako pri pokládke postupovať.

Čo je potrebné dodržať pri pokládke zámkovej dlažby

Odborná pokládka zámkovej dlažby
Pomoc s pokládkou zámkovej dlažby

Skôr než sa pustíte do samotnej prípravy podkladu, treba si premyslieť na aký účel bude daný priestor slúžiť. Hĺbka podkladu totiť úzko súvisí s využitím dlažby v budúcnosti.. Pokiaľ ide o chodník, po ktorom budete prechádzať len príležitostne, hĺbka postačí 25 – 35 cm. Ak sa však chystáte robiť spevnenú plochu pre státie vozidla alebo jeho príjazd do garáže, hĺbka by mala byť približne 55 – 65 cm pod povrchom. Ak má zámková dlažba slúžiť ako prejazdová plochu, sú potrebné 2 podkladové vrstvy štrku. Pri pokládke dlažby sa oplatí použiť vibračnú dosku, ktorá pomôže vytlačiť prebytočný vzduch spomedzi štrku. Každá zámková dlažba by mala mať svoje hranice. Domáci maestri sa často spoliehajú len na to, že okraje zámkovej dlažby obsypú zeminou. Ideálnou voľbou sú však obrubníky, ktoré sú osadené do betónového lôžka. 

Kvalita zámkovej dlažby overená časom

Hovorí sa, že každá zámková dlažba je len taká kvalitná, ako kvalitná je jej pokládka. Aj kvalitatívne najvyššia rada zámkovej dlažby sa môže časom znehodnotiť, ak nebola správne vykonaná jej pokládka. Ak sa niečo zanedbá pri pokládke, vráti sa vám to v priebehu niekoľkých mesiacoch alebo rokov upadaním dlažby, popraskanými kusmi dlažby a vznikom medzier. Preto by ste mali pokládku zámkovej dlažby zveriť do rúk odborníkov. Ak hľadáte skúsených majstrov s dlhoročnými skúsenosťami a dobrými referenciami, nakuknite tuto https://www.polozime.sk/.