Stykač a relé – na čo slúžia a kedy vám dokážu pomôcť?

Stykač a jeho funkcia

Túžite po modernej domácnosti, v ktorej sa budete cítiť naozaj komfortne? Chceli by ste inteligentný dom, ktorý dokáže do istej miery odhadnúť, čo práve potrebujete? Inteligentné domácnosti nie sú žiadnou novinkou, no iba máloktorý majiteľ takéhoto domu skutočne vie, čo sa za touto technológiou skrýva. Súčasťou vybavenia a techniky v inteligentnej domácnosti je pravdepodobne aj stykač či relé. Možno ste tento pojem nikdy nepočuli, no vedzte, že jeho úloha je mimoriadna. Poďte sa spoločne s nami pozrieť, ako vám môže toto malé zariadenie uľahčiť život. Dá sa povedať, že ide o elektromagneticky ovládaný spínač. Jeho hlavnou úlohou je teda spínanie elektrických obvodov, ktoré majú stredný alebo vysoký elektrický výkon. Spravidla sa využíva v rôznych oblastiach priemyslu, ako je napríklad automobilový priemysel, strojárstvo, stavebníctvo a podobne. Dokáže byť ale natoľko šikovný, že toto malé šikovné zariadenia sa čoraz častejšie objavuje aj v našich domovoch. A pritom mnohí ani len netušíme, že ho doma máme.

Ako stykač funguje v praxi?

Stykač a jeho využitie v priemysle
Elektrické obvody potrebujú stykač

Jeho konštrukcia však nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Má v sebe niekoľko dôležitých kontaktov, ktoré sa delia na hlavné a pomocné. Pri stykači sú hlavné kontakty vždy spínacie. A tu už vidíme prvý rozdiel medzi stykačom a relé. Čo sa týka pomocných kontaktov, tak tie môžu byť nielen spínacie, ale aj rozpínacie a prepínacie. Ich úloha je však len pomocná. Môžu slúžiť napríklad na svetelnú signalizáciu v prípade preťaženia zariadenia a podobne. Ako sami vidíte, stykač je síce malé zariadenie, no jeho úloha je skutočne veľká.

Šetrite peniaze spolu so stykačom

Pýtate sa, ako môže pomôcť stykač vo vašej domácnosti? Veľmi jednoducho. Môžete ho využiť  napríklad pri vykurovaní alebo ohreve vody. Určite viete, že pokiaľ zohrejete vodu, miniete aj veľa elektrickej energie. Tým pádom vás to stojí viac peňazí. Nie však vtedy, keď ju získate lacnejšie prostredníctvom tzv. nízkej nočnej tarify. Elektrárne ju ponúkajú vtedy lacnejšie, pretože požiadavky na odber sú oveľa nižšie ako počas dňa. Aby ste mohli čerpať nočnú tarifu, musí byť súčasťou vášho zariadenia aj stykač. Viac informácií o ňom získate na webovej stránke http://www.legrand.sk/.