Ako môže stykač prispieť k bezpečnosti vo vašej domácnosti?

Stykač a ďalšie komponenty

V súčasnosti existuje mnoho vychytávok, ktoré dokáže prispievať k nášmu pohodliu, komfortu , no i bezpečnosti v domácnosti. Stretávame sa s pojmami z oblasti techniky a technológie, ktoré sú nám cudzie a častokrát ani netušíme, že sú súčasťou aj našich zariadení v domácnosti. Možno ste sa už stretli s pojmom stykač. Ide o spínač, ktorý je elektromagneticky ovládaný a jeho hlavnou úlohou je spínanie elektrických obvodov v rámci stredného a vysokého výkonu. Ide o šikovné zariadenie, ktoré sa postará o úsporu vašich peňazí i bezpečnosť v domácnosti. Aj keď stykače nájdu svoje uplatnenie najmä v priemysle (využívajú sa najmä pri elektromotoroch), môžeme ich čoraz častejšie vidieť aj v domácnostiach. V našich domovoch si nájdu svoje miesto hlavne pri zapínaní a vypínaní rôznych spotrebičov. Stykač funguje tak, že po privedení napätia do cievky, začne cievkou prechádzať elektrický prúd. Vytvorí sa magnetické pole a dochádza k zopnutiu hlavných kontaktov stykača.

Ako vám môže stykač pomôcť ušetriť peniaze?

Sytakč plní bezpečnostnú funkciu

Bezpečnosť so sytkačom

Stykač sa mimochodom skladá z hlavných a vedľajších, takzvaných pomocných kontaktov. Hlavné silové kontakty sú určené na spínanie väčších výkonov. Pomocné kontakty sú určené pre menšie výkony, napríklad signalizáciu a podobne. Stykač dokáže ušetriť vaše peniažky tak, že prostredníctvom neho a ďalších dôležitých súčastí (bojler, tepelné čerpadlo a podobne) budete využívajú nočnú tarifu (elektrina i teplo sú v noci lacnejšie, pretože požiadavky na odber sú nižšie). Naakumulované teplo je potom možné využívať celý nasledujúci deň. Šikovné, čo poviete? 

Ako dokáže stykač ovplyvniť váš komfort?

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako dokáže stykač vplývať po vaše pohodlie a bezpečnosť v domácnosti. Ľudia, ktorí stykač zaviedli aj do svojej domácnosti, tvrdia, že jeho najväčšou výhodou je to, že môžu ovládať všetky spotrebiče odkiaľkoľvek. Ideálnym príklad je napríklad osvetlenie dlhej chodby. Stykače sa dajú využiť aj vtedy, pokiaľ chcete svetlo ovládať s hociktorej miestnosti vo vašom byte či dome. Pritom nemusíte inštalovať zložité siete, ale stačí jediný kábel, ktorý povedie od vypínača ku stykaču. Zaujímate sa o najnovšie novinky v oblasti bývania? Všetko, čo potrebujete vedieť o stykači, nájdete na webovej stránke http://www.legrand.sk/.