Ako si vybrať správne pracovné rukavice?

Pracovné rukavice z bavlny

Podľa štatistík zo záznamových udalostí na pracovisku, nehody rúk každoročne tvoria až polovicu zranení. Rôzne typy pracovných rukavíc ponúkajú rôzne typy ochrany rúk. Namiesto použitia univerzálneho prístupu existujú určité pracovné rukavice, ktoré budete chcieť použiť pri konkrétnych prácach. Pri výbere pracovných rukavíc je potrebné brať do úvahy vhodnosť, funkciu a požadovanú úroveň ochrany. Správna voľna je rozhodujúca. Aj také jednoduché zranenie, ako je škrabnutie alebo porezanie, môže znamenať rozdiel medzi dokončením pracovného dňa úspešne alebo s úrazom ruky, niekedy, žiaľ, aj vážnejším. Ako vybrať správne pracovné rukavice? Látkové alebo bavlnené pracovné rukavice majú tenký, ľahký textilný poťah, ktorý poskytuje užívateľovi malú bezpečnosť, a teda používajú sa pre bežné práce alebo projekty, pri ktorých nie je potrebná vysoká úroveň ochrany. Väčšinou sa používajú na prevenciou proti drobnými škrabancami alebo triesok. Nemajú žiadnu ochrannú funkciu, aby sa zabránilo prepichnutiu, popáleniu alebo porezaniu. Potiahnuté textilné rukavice poskytujú vyššiu ochranu pred prepichnutím, porezaním a chemikáliami.

Kožené rukavice

Pracovné rukavice z gumy
Gumenné, kožené či bavlnené pracovné rukavice

Kožené pracovné rukavice sú žiaduce z mnohých dôvodov. Poskytujú dobrú priľnavosť, izoláciu a odolnosť. Sú hrubšie ako bežné látky, čo poskytuje vyššiu úroveň ochrany. Kožené pracovné rukavice však majú tendenciu pri nadmernom vystavení vysokým teplotám schnúť, prasknúť alebo sa scvrknúť. Z toho dôvodu nie sú ideálne na prácu s teplom, aj keď v dobrom stave poskytujú adekvátnu ochranu proti popáleniu. Zvárači bežne používajú kožené rukavice, zvyčajne opatrené odolnou vložkou, aby poskytli zvýšenú ochranu.

Latexové/ gumené rukavice

Tieto pracovné rukavice sa najčastejšie používajú v lekárskych zariadeniach alebo laboratóriách. Zvyčajne majú tvar, ktorý umožňuje pohyblivosť, ale poskytuje ochranu pred biologickými rizikami, chemikáliami, rozpúšťadlami a inými škodlivými látkami. Keďže ich materiál je tenký a pružný, tieto pracovné rukavice neponúkajú žiadnu ochranu proti prepichnutiu ani odolnosť voči teplu. Nie sú ideálne pri použití ostrých nástrojov alebo plameňov alebo pri práci s drsnými povrchmi.

Rukavice odolné proti prepichnutiu

Tieto špeciálne pracovné rukavice sú navrhnuté tak, aby odolávali porezaniu alebo prepichnutiu ruky. Tkaný dizajn pomáha odrážať ostré predmety, ktoré by mohli prepichnúť pokožku. Odvetvia, ktoré vykonávajú ručné rezanie, ako je stavebníctvo, stravovacie služby a skladovanie, môžu ťažiť z rukavíc odolných proti prepichnutiu.

Výber je dôležitý!

Znalosť bezpečnostných problémov, ktoré práca prináša, vám môže pomôcť zvoliť správnu ochranu rúk. Začnite identifikáciou nebezpečenstiev, potom preskúmajte možnosti svojich ochranných pracovných rukavíc a nájdite najlepšie riešenie. Kvalitné pracovné rukavice nájdete na https://www.ardonsk.sk/. Vaše ruky sa na vás spoliehajú!