Content marketing a jeho podstata


Content marketing, alebo obsahový marketing je časť komplexného online marketingu, ktorá má stále väčší vplyv na výsledky propagácie na internete. Na túto tému vzniká aj veľké množstvo článkov a kníh. Content marketing je marketing tvorený obsahom, teda článkami a ich kvalitou a zaujímavosťou. Na tému content marketing som nedávno čítala knihu, ktorá bola plná informácií o tom, prečo rastie vplyv a význam kvality obsahu a ako sa takýto obsah správne tvorí. Podstatou je pridaná hodnota, teda niečo, čo si človek z článku odnesie, niečo, čo pred tým nevedel. Content marketing podľa knihy nie je len text, ale je to zaujímavou formou napísané dielo, ktoré má svoju kvalitu a prínos pre čitateľa. Kľúčovým faktorom je zaujať a motivovať čitateľa článok dočítať až do konca. Kniha citovala aj definíciu podľa Content Marketing Institute, ktorá znie: Content marketing predstavuje marketingovú techniku, pri ktorej sa vytvára a zdieľa hodnotný, konzistentný a relevantný obsah za účelom zaujať a získať si jasne určené publikum – a to všetko s cieľom dosiahnuť reakciu zákazníka, ktorá prinesie zisk.

Ako sa píše v definícií content marketingu, dôležité je to, že článok vytvorí takú reakciu, ktorá prinesie zisk. Práve toto je rozdiel medzi bežným článkom a content marketingom.

Výsledek obrázku pro content marketing 250x250Článok na marketingové účely musí spĺňať veľké množstvo kritérií, ktoré ani zďaleka nie sú realizovateľné kýmkoľvek. Autorom content marketingového článku musí byť skúsený copywriter, ktorý sa do témy naozaj hĺbkovo vyzná. Kniha, ktorá bola okrem content marketingu aj o SEO optimalizácia popisovala content marketing ako neoddeliteľnú súčasť optimalizácie vyhľadávačov. Dobre napísaný článok privedie na webovú stránku veľké množstvo návštevníkov, takže aj samotný článok sa dá v tomto prípade považovať za zdroj návštevy webovej stránky. Keď sa takýchto článkov publikuje väčšie množstvo, efekt môže priniesť nemalé zisky, ako to bolo spomínané v definícií content marketingu podľa Content Marketing Institute.

Článok, ktorý nedokáže nikoho zaujať, nebude lajkovaný ani zdieľaný, takže jeho dosah bude minimálny. Naopak, keď sa článok čitateľovi zapáči a prinesie mu pridanú hodnotu, s veľkou radosťou ho lajkne, sharne alebo pošle kamarátovi, ktorý môže a určite urobí to isté. Tento článok sa dostane k veľkému množstvu ľudí, ktorí budú na webovú stránku priťahovaní so záujmom získať ešte väčšie množstvo informácií.

Toto je princíp fungovania content marketingu podľa knihy, ktorú som si schuti prečítala do konca. Téma content marketingu ma veľmi zaujala a v prípade, že sa rozhodnem podnikať na internete, určite túto možnosť v rámci marketingu využijem.