Tepelné čerpadlá najvyššej kvality


Vzhľadom na to, že v našej domácnosti platíme za spotrebovanú energiu čoraz vyššie a vyššie poplatky, začala som hľadať rôzne alternatívy, ktoré by nám pomohli ich výšku zredukovať. Uvažovala som nad viacerými alternatívami. Ako najvýhodnejšia sa mi z hľadiska šetrenia zdala možnosť začať vykurovať našu domácnosť pomocou tepelného čerpadla. Pred investovaním do jeho obstarania som sa však najskôr rozhodla, že si o tepelných čerpadlách a ich fungovaní čo-to prečítam. Na internete som našla voľne dostupný e-book a so zvedavosťou som sa pustila do jeho čítania. V tejto internetovej knihe bolo všetko veľmi ľahko a pochopiteľne vysvetlené aj pre laika, ako som ja. Najviac ma zaujala časť, v ktorej boli popísané výhody používania tepelných čerpadiel. Vzhľadom na to, že som sa s problematikou tepelných čerpadiel v minulosti nestretla, zaujalo ma veľa faktov. Vôbec som netušila, že používaním tepelného čerpadla v domácnosti sa dá dosiahnuť aj znižovanie vlhkosti. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tepelne cerpadla viessmannTepelné čerpadlá majú schopnosť vysušovať priestory, čo je veľkou výhodou hlavne v prípade, ak sa v domácnostiach vytvárajú plesne alebo zatekajú steny. To, čo ma najviac zaujímalo bolo to, na akom princípe vlastne tepelné čerpadlá fungujú. Ako som už spomínala, v knihe to bolo veľmi jednoducho popísané. Dozvedela som sa, že v princípe tepelné čerpadlá fungujú formou využívania inak nevyužiteľnej energie z nášho okolia (napríklad z vody, vzduchu či zeme), pričom pri ich prečerpaní dochádza ku zmene teploty, ktorá keď sa dostane na určitú hranicu, je použiteľná vo vykurovacom systéme. Vzhľadom na to, že tepelné čerpadlá určené na vykurovanie alebo na ohrev úžitkovej vody používajú nízkopotencionálne teplo nachádzajúce sa v našom bezprostrednom okolí, delia sa podľa využitej energie na viaceré skupiny.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tepelne cerpadla viessmannV knihe bolo uvádzané, že medzi najpoužívanejšie čerpadlá sa v súčasnosti zaraďujú čerpadlá, ktoré fungujú na princípe využívania okolitého vzduchu. Ďalším prekvapivým faktom, ktorý som sa v knihe dočítala bolo to, že prvý konštruktér tepelného čerpadla bol práve zo Slovenska a že princíp fungovania tepelných čerpadiel je známy už viac ako 100 rokov. V knihe tiež bolo uvádzané, že v minulosti bolo zaobstaranie energií do domácností a objektov často krát až dvojnásobne finančne náročnejšie. Postupom času a s príchodom nových technológii sa energetická náročnosť na vykurovanie začala znižovať, čo má v súčasnosti pozitívne účinky hlavne na financie v jednotlivých domácnostiach.

Aj keď budem v budúcnosti prekonzultovávať zaobstaranie tepelného čerpadla do mojej domácnosti s odborníkom, som rada, že som túto knihu našla, pretože vďaka nej som sa dozvedela množstvo nových informácií, ktoré som naozaj zúžitkovala.