Kvalitná káva vás pozitívne naladí do nového dňa

Kvalitná káva z Ázie

Káva je nápoj, ktorý má milióny priaznivcov po celom svete.  Je obľúbená a vyhľadávaná nielen pre povzbudzujúce účinky kofeínu, ale aj svoju charakteristickú chuť a vôňu, ktorá poskytuje jej nadšencom dokonalý pôžitok. Je pestovaná v mnohých krajinách sveta, najmä tých, ktoré sa nachádzajú v blízkosti rovníka juhoamerickej oblasti, teda Brazília, Kolumbia, ale aj juhovýchodnej Ázie a Afriky.  Najznámejšie druhy kávy sú arabica a robusta. Arabica je považovaná za jemnejšiu kávu a robusta sa vyznačuje výraznejšou horkou chuťou. Z týchto dvoch druhov káv sa potom miešajú rôzne kávové zmesi. Aj na našom trhu je dostupná kvalitná káva, zamerajte sa na 100% arabicu v prémiovej kvalite. Káva je dostupná vo viacerých prevedeniach, čo sa týka spracovania. Rozlišujeme zrnkovú kávu, mletú a instantnú. Vychutnať si ju môžeme na viacero spôsobov, napríklad ako espresso, caffe latte, capuccino a iné…

Espresso

Kvalitná káva vo rôznych formách

Príprava kvalitnej kávy je umenie

Pravé talianske espresso sa vyznačuje svojou presnou definíciou. Je to kávový nápoj o objeme 25 ml, ktorý je extrahovaný 25 sekúnd. Jeho príprava je skutočné umenie. Základom pri príprave je použitie kvalitnej čerstvo upraženej kávy, ktorá sa najemno pomelie. Optimálne množstvo na jednu šálku je 7 gramov. Kvalita vody je tiež dôležitá, musí prejsť úpravou v zmäkčovači, vďaka čomu získa výsledný nápoj na svojej sile. Pripravuje sa v kávovare, kde pod tlakom prekvapkáva voda cez  rovnomerne a dobre utlačenú kávu. Voda musí mať zároveň správnu teplotu. Správne pripravené espresso má plnú arómu a hustú konzistenciu.

Caffe Latte

Je to taliansky druh kávy, ktorá sa pripravuje s mliekom. Jej základom je pripravené espresso, ktoré sa zaleje nahriatym napeneným mliekom. Podáva sa vo vysokom pohári o objeme cca 25 ml a môže sa dozdobiť čokoládou alebo škoricou podľa fantázie.

Capuccino

Rozdiel medzi capuccinom a caffe latte je v objeme a podiele peny. Capuccino sa pripravuje v menšom objeme, do 180 ml a má väčší podiel peny. Podáva sa v šálke s uškom a nepatrí naň škorica ani čokoláda. Malo by byť pripravené len z kvalitnej kávy a mlieka.

Za expertov na kvalitnú kávu sú celosvetovo uznávaní Taliani. Spoločnosť Segafredo Zanetti je talianska spoločnosť založená na rodinnej tradícii. Jej cieľom je rozšíriť chuť a kultúru pravého talianskeho espressa do celého sveta. Ich ponuku nájdete na stránke www.segafredo-zanetti.sk.