Zápal ďasien nebolí, no zanedbať sa ho neoplatí

Zápal ďasien v pokročilom veku

V dnešnej dobe je pomerne jednoduché privodiť si rôzne zdravotné ťažkosti. Neraz nás trápia dlhú dobu a my nevieme, ako sa ich zbaviť. Medzi ne patrí napríklad aj zápal ďasien. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo vzniká a ako mu predchádzať. Povieme si aj, prečo umývanie zuby zubnou kefkou na dokonalú prevenciu nestačí. Verím, že každý jeden z nás túži po zdravom chrupe a oslňujúcom úsmeve, ktorý dostane do kolien nejedného človeka. Prečo vlastne vzniká? Veľa ľudí si nesprávne myslí, že za zápal ďasien môže jedine nedostatočná hygiena ústnej dutiny. Drhnú si tak zuby v presvedčení, že sa vyhnú takýmto zdravotným problémom. Keď však i tak nastúpia, pýtajú sa sami seba: “kde som urobil chybu?”. Je vám to povedomé? Čítajte ďalej. Za zápal ďasien sú zodpovedné rôzne faktory. Iste, patrí medzi ne aj nedostatočná hygiena, no zďaleka to nie je hlavný a jediný dôvod. Naše telo je jeden veľký celok a tak všetko so všetkým súvisí. Vedeli ste, že za zápal ďasien môže okrem iného aj znížená imunita, nedostatok vitamínov a minerálnych látok či strava, ktorú prijímame? Pozor by sme si mali dávať aj na nepravidelné vymieňanie zubnej kefky či vystavovanie sa priveľa stresovým situáciám.

Aké sú príznaky zápalu ďasien?

Zápal ďasien sa dá liečiť

Dôvod vzniku zápalu ďasien

Zápal ďasien patrí medzi zdravotné problémy, ktoré na seba neupozorňujú bolesťou, iba ak miernou citlivosťou. Preto je často prehliadaný a jeho liečba je zanedbaná. Čo sa ale môže stať? Malý neduh sa premení na väčší a ťažšie liečiteľný- paradontitídu. Paradontitída je infekčné ochorenie, ktoré postihuje všetky štruktúry závesného aparátu zuba a zapríčiňuje uvoľňovanie zubov. Poďme sa teda pozrieť na to, ako včas zachytiť zápal ďasien a tak predísť vážnejším zdravotným problémom. Medzi najčastejšie príznaky patrí: začervenanie, opuch, či slabé krvácanie ďasien. Môže sa pridať aj zápach z úst. Pokiaľ na sebe spozorujete niektorý z uvedených príznakov či dokonca všetky naraz, odporúčame vám návštevu stomatológa a následnú liečbu vášho chrupu.

Najlepšie je úplne sa mu vyhnúť

Tak ako pri všetkých zdravotných problémoch, aj tu platí, že najlepšia je skorá a dôkladná prevencia. Zápalu ďasien sa dá vyhnúť, stačí si strážiť svoje zdravie. Najlepšie pre svoje ďasná a zuby spravíte, ak budete konzumovať zdravé potraviny bohaté na vitamíny a minerálne látky, vyhnete sa stresu a zubnej hygiene budete venovať zvýšenú starostlivosť. To zahŕňa pravidelné vymieňanie zubnej kefky, čistenie povlaku z jazyka a používanie zubnej nite.

Cítite, že sa chcete o danej problematike dozvedieť viac? Navštívte webovú stránku www.dovodnausmev.sk