Nízkoenergetické bývanie vďaka drevodomu


Vlastniť rodinný dom je snom mnohých ľudí. Sny sa často stávajú realitou. V prípade výstavby rodinného domu stojí na začiatku otázka ohľadne toho, aký typ domu sa oplatí postaviť. Stavebný trh nám ponúka rozličné riešenia. Medzi populárne stavby patrí drevodom. Drevodom je ekologický, hospodárny a postavený pomerne v krátkom čase. Mnoho ľudí sa však obáva do jeho stavby pustiť, nakoľko o dreve existujú rôzne mýtusy, ktoré však v mnohých prípadoch nie sú pravdivé. V nasledujúcom texte nájdete najčastejšie otázky, ktoré sa s jeho výstavbou spájajú a odpovede na ne. Základným stavebným materiálom je drevo, ktoré má vlastnosti, vďaka ktorým sa zaradilo medzi kvalitné stavebné materiály. Bývanie v drevodome patrí do kategórie inteligentného bývania – drevo je ekologické, obnoviteľné a ako materiál veľmi kvalitné. O dreve sa však tradujú rôzne mýty, ktoré okolo pravdy rozhodne nešli.

Drevodom – áno alebo nie?

Útulná obývačka v drevodome

Aké sú mýty o drevodomoch sa dozviete v nasledujúcich riadkoch:

 Mýtus č. 1: Drevo má ako stavebný materiál krátku životnosť, čo sa negatívne odráža aj na životnosti samotného drevodomu.

 Každý z nás v našom okolí nájde aspoň jednu drevenicu, ktorá bola postavená rukami ľudí, ktorí žili aj tri generácie pred nami. Na kvalitu dreva sa podpisuje to, o aké drevo sa jedná a ako sa sa k jeho ošetreniu pristupuje. Správnym prístupom k ošetrovaniu sa nám drevodom odvďačí životnosťou dlhšou než 100 rokov. V kvalite za ostatnými typmi stavieb rozhodne nezaostáva.

      Mýtus č.2: Drevo patrí medzi horľavý materiál.

   Aj keď je tento fakt čiastočne pravdivý, horľavosť sa dá značne obmedziť. Základným vybavením by mala byť protipožiarna ochrana, ktorá značne znižuje riziko požiaru. Horľavosť tiež dokážeme regulovať aj vďaka izolácii, protipožiarnej ochrany či retardérmi horenia.

      Mýtus č.3: Drevo je ako materiál veľmi kazivé.

    Aj keď je pravda, že drevo predstavuje lákavý domov pre mnohých škodcov, so správnym prístupom im nedáme žiadnu šancu. Na trhu dnes nájdeme veľké množstvo kvalitných výrobkov proti drevokaznému hmyzu. Dôležité je drevo ošetriť hneď na začiatku, v jeho nasledovnom ošetrovaní je možné pokračovať aj naďalej.

Kvalita drevodomu je aj vo vašich rukách

Drevo je stavebným pomocníkom už dlhé storočia. Aj keď sa dokáže podpísať na kvalite prevedenej práce, je potrebné uvedomiť si, že ho dokážeme ošetriť aj my sami. Dnes už zoženieme rôzne prípravky, ktoré predĺžia životnosť dreva na drevostavbe o niekoľké desaťročia. Navštívte stránku www.carodreva.sk, kde nájdete kvalitné prípravky na ošetrovanie dreva vo vašej domácnosti.