Rozdiely v omietkach

Omietky v naturálnej farbe

Omietky sú konečnou úpravou stien a používajú sa na interiérové ale aj na fasádne steny domov. Omietky sa krem použitia od seba líšia materiálovým zložením, štruktúrou a spôsobom nanášania. V minulosti bolo bežné najmä ručné nanášanie, ale dnes sa väčšina stavebníkov, či majstrov rozhoduje pre strojové nanášanie. Výhodou strojového nanášania stierky je najmä kratšia dĺžka realizácie týchto prác a rovnomerné nanesenie so zachovaním rovnakej hrúbky stien. Trh ponúka širokú škálu rôznych omietok. Hotové suché omietkové zmesi, ktoré sa len rozmiešajú s vodou sú vhodné na menšie plochy, ale ideálne sú aj na strojové miešanie a nanášanie. Omietky sa môžu nanášať v jednej vrstve, alebo viacerých, záleží od zloženia materiálu. Výber správnej omietky je podmienený typom muriva, teda podkladu, na ktorý sa bude nanášať. Rozdiely sú samozrejme aj vizuálne, takže výber stierky závisí aj od toho, či žiadate hladký, alebo zrnitý efekt na stenách.

Jednovrstvová, alebo viacvrstvové omietky

Viacvrstvové omietky

Nanášanie omietok

Svoj výber prispôsobte aj tomu, aké vlastnosti budete od omietky očakávať. Stierky môžu byť vodeodolné, s vyššou či nižšou paropriepustnosťou, ekologické a bez zápachu, alebo také, ktoré majú dezinfekčné účinky. Klasické omietky sa zväčša aplikujú v troch vrstvách. Prvá vrstva je podkladová, takzvaný prednástrek, druhá vrstva sa skladá z jadra, nazýva sa aj vyrovnávacia vrstva a podľa potreby sa môže aplikovať aj viackrát. Posledná štuková vrstva sa skladá zo zmesi vápna alebo sadry a jemného piesku. Okrem štukovej stierky môže záverečnú vrstvu tvoriť aj dekoratívna omietka.

Realizáciu prenechajte odborníkom

Pri výbere omietky na váš dom si radšej nechať poradiť od odborníkov. Keďže sa dnes vyrába veľa druhov fasádnych omietok, laik sa v nich dokáže len veľmi ťažko zorientovať. Odborným výberom alebo najmä profesionálne prevedenou realizáciou sa vyhnete prípadným ťažkostiam. Pred nanášaním omietky je dôležité ošetriť povrch muriva a vytvoriť rovnomernú podkladovú vrstvu. Tá potrebuje čas na dozretie a vyschnutie, až následne je možné nanášať ďalšie vrstvy. Pekná fasáda zvýrazní celkový charakter domu. Mala by byť estetická, ale najmä funkčná, nakoľko chráni steny domu pred mechanickým poškodením a poveternostnými vplyvmi. Dodržaním technologického postupu a odporúčaní výrobcu budete mať záruku kvalitnej fasády bez prasklín a nedostatkov.

Zaujímavé odborné informácie a rady týkajúce sa stavby nájdete v magazíne: https://odzakladov.sk/