Situácia s mikroplastami sa zhoršuje, je čas niečo s tým urobiť

Mikroplasty a spôsob ich odstránenia

Asi každý, kto sa čo len máličko zaujíma o stav nášho životného prostredia si musel všimnúť, ako sa zhoršuje situácia s plastovým odpadom. Za posledných 20-30 rokov došlo k enormnému používaniu plastov a plastových výrobkov, keďže ich výroba je podstatne lacnejšia ako výroba z akéhokoľvek iného materiálu. Z plastu sa vyrába v podstate všetko, zvykli sme si na jednorazové plasty ako sú vrecká, tašky, slamky, fľaše a mnoho iných. Čo sa však deje s plastom potom, ako ho vyhodíme ? Plast ako taký sa rozkladá desiatky až stovky rokov, na čo sme ako ľudstvo akosi skôr nemysleli. V prírode sa vyskytuje čoraz viac mikroplastov, čo sú maličké, 3-4 mm alebo menšie plastové častice a nachádzajú sa prakticky všade, či už v pôde, vode, mikroplasty znečisťujú moria. Mikroplasty sa všeobecne delia na primárne a sekundárne. Medzi primárne mikroplasty sa zaraďujú všetky výrobky, ktoré boli týmto spôsobom vyrobené, to znamená napríklad kozmetické prípravky s peelingovým účinkom a mnohé ďalšie abrazívne výrobky.

Ako vznikajú mikroplasty?

Mikroplasty kedysi a dnes
Nárast mikroplastov

Naopak sekundárne mikroplasty vznikajú rozkladom väčších kusov plastov ich používaním alebo opotrebovaním. Obrovské množstvo mikroplastov vzniká napríklad aj oderom pneumatík pri ich používaní alebo sa uvoľňujú aj zo syntetických materiálov pri bežnom praní. Týmto spôsobom sa dostávajú do vody aj pôdy a je už vedecky dokázané, že sú nášmu zdraviu škodlivé. Sú ohrozením aj pre množstvo druhov živočíchov. Ani nevieme, no mikroplasty prijímame aj v pitnej vode, ukladajú sa nám do orgánov, čo nie je pre naše zdravie vôbec prospešné.

Ako môžeme obmedziť množstvo mikroplastov?

Skutočne je už najvyšší čas vážne sa zaoberať touto témou a snažiť sa čo najviac obmedziť používania a nakupovanie plastov a plastových výrobkov. Mali by sme sa napríklad zamerať na oblečenie vyrobené z bavlny alebo s čo najnižším množstvom pridaných akrylových vlákien, ktoré sa každým jedným praním dostávajú do odpadových vôd a potom následne do riek a oceánov. Znížme spotrebu jednorazových plastov, zvyknime si ich používať na viac krát, nepoužívajme peelingy v kozmetike. Používajme namiesto plastových fliaš radšej sklenené, nekupujme nápoje v plastových kelímkoch, radšej majte svoj vlastný pohár, ktorý budete používať. Téma mikroplastov je veľmi široká a každý jeden z nás môže vlastným pričinením znížiť množstvo mikroplastov v životnom prostredí. Ak sa chcete dozvedieť viac, zájdite na stránku https://upcycle.sk/