Subjekty na finančnom trhu


Oblasť finančníctva bola vždy predmetom môjho záujmu. Moje štúdium sa však ubralo iným smerom a mne neostalo nič iné, než si sem tam prečítať nejakú aktualitu o tom, čo sa na finančnom trhu deje. Prednedávnom som v médiách zahliadol, že okrem tradičných subjektov na finančnom trhu sa začínajú čoraz častejšie objavovať aj subjekty tretie, a to vo forme finančných poradcov a sprostredkovateľov. Aj keď som sa s takýmto subjektom ešte nikdy priamo nestretol, človek však nikdy nevie, kedy sa tak stane. Veľmi ma zaujímalo, ako vlastne na finančnom trhu tieto subjekty fungujú. Jedného dňa som si teda sadol k počítaču a rozhodol sa, že si ich o nich niečo prečítam. Hneď sa mi pod ruky dostal jeden e-book, ktorý okrem klasických informácii z finančného trhu opisoval aj činnosť finančných poradcov a sprostredkovateľov. Z knihy som sa dočítal, že títo špecialisti sa nachádzajú aj v spoločnosti winners group. Tiež ma zaujalo, že sa spoločnosť Winners Group orientuje na finančné poradenstvo a sprostredkovanie rôznych druhov finančných služieb. V jej ponuke nájdeme napríklad hypotéky, poistenie, reality alebo leasing. Winners Group sa teda snaží vyškoliť svojich vlastných špecialistov vo viacerých oblastiach.

Súvisiaci obrázokĎalej kniha opisovala to, aká je hlavná náplň činnosti finančného poradcu. Finanční poradcovia klientom väčšinou radia v prípade rozhodovania o využívaní finančných produktov. Nie je to však jediné, čo vykonávajú. Vo väčšine prípadov majú na starosti aj finančnú správu svojich klientov. To znamená, že im napomáhajú pri takých rozhodnutiach, vďaka ktorým sa im podarí zhodnotiť ich financie. Kniha ďalej uvádzala aj to, že finanční poradcovia tiež vykonávajú monitoring finančného trhu a pomáhajú klientom vykonávať len tie správne finančné rozhodnutia. Finanční poradcovia klientom radia, ktorá leasingová spoločnosť je lepšia, alebo v ktorej banke dokážu svoj vklad zhodnotiť čo najviac. Kniha opisovala aj podstatný rozdiel medzi finančným poradcom a sprostredkovateľom. Finančný sprostredkovateľ svojich klientov sprevádza počas celého procesu obstarania určitého finančného produktu. Rovnako ako finanční poradcovia, aj finanční sprostredkovatelia musia každý deň monitorovať finančný trh doma a v zahraničí. Za svojich klientov vykonajú podrobnú analýzu trhu a odporučia im, ktorý finančný produkt je pre nich najvhodnejší. Ak sa klientovi podmienky poskytnutia finančného produktu pozdávajú, finančný sprostredkovateľ v mene klienta osloví poskytovateľa produktu. Ako bonus zaňho vykoná všetko dokumentáciu a komunikuje v jeho mene s touto inštitúciou. Čo som sa dočítala a zaujalo ma asi najviac bol fakt, že finančný sprostredkovateľ dokáže klientom často krát vybaviť produkt za oveľa lepších podmienok.

Vďaka e-booku a jeho podrobnému opisu, ktorému porozumie aj laik, som sa dozvedel veľa nových informácii. Najdôležitejšie je pre mňa pochopenie medzi finančným poradcom a finančným sprostredkovateľom. Som rád, že mi e-book „dal“ opäť niečo nové a už sa týmto finančným subjektom nebudem vďaka nevedomosti vyhýbať.