Kladenie zámkovej dlažby – čomu všetkému budete čeliť?

Kladenie zámkovej dlažby okolo domu a záhrady

Ak ste sa úspešne dopracovali k výstavbe vášho vysnívaného domu alebo vaša nehnuteľnosť podstúpila rekonštrukciu, určite sa dostanete do bodu, v ktorom budete musieť riešiť aj exteriér. Okolie domu sa skladá z terasy, chodníkov, príjazdovej cesty či z garáže. V týchto miestach dokonale vynikne zámková dlažba, ktorá je nielen pekná, ale ak je prevedená odborne, je súčasne aj kvalitná a vydrží dlho. Kladenie zámkovej dlažby je proces, ktorého výsledkom je dokonale upravená vonkajšia úžitková plocha pozemku. Ak bude kladenie zámkovej dlažby robené šikovnými rukami, zaberie jeden, maximálne dva dni. Zámkovú dlažbu zoženiete jednak v špecializovaných predajniach, ale aj vo väčších hobby marketoch, ktoré sa zameriavajú na ponuku záhradnej či stavebnej techniky. Základom celej pokládky je kvalitná dlažba. Okrem toho tiež budete potrebovať aj kamenivo a štrkopiesok, pomocou ktorých dodáte dlažbe dokonalý vzhľad a taktiež aj požadovaný tvar.

Proces predchádzajúci pokládke zámkovej dlažby

Kladenie zámkovej dlažby sa odporúča robiť na jar alebo na jeseň

Príprava pred kladením zámkovej dlažby

Predtým, než sa vy či stavebná spoločnosť do kladenia zámkovej dlažby pustíte, dôkladne si premyslite viacero vecí. Aj keď je zámková dlažba kvalitná a odolná, napríklad automobil jej môže dať zabrať, a to obzvlášť v zimných mesiacoch. Preto si na miestach, kde bude v budúcnosti zámková dlažba premyslite, v ktorých miestach bude zaťažovaná aj nosnosťou auta. Rozdiel medzi dlažbou, po ktorej sa len chodí a medzi dlažbou, kde budete parkovať vaše auto je v sile dlažby – na chodník či terasu stačí zámková dlažba o sile 6 centimetrov, v garáži či na chodníku pred domom, kde bežne parkujete zvoľte dlažbu silnejšiu, a to o sile 8 a viac centimetrov. Ďalším problémom, ktorému budete čeliť je výber materiálu a odtieňu dlažby. Farbu dlažby si vyberajte tak, aby ladila s fasádou vášho domu. Mnoho ľudí dolaďuje farbu aj s farbou plotu. Najväčšou výhodou zámkovej dlažby je jej rozloženie a opätovne poskladanie. Ak sa vám už o niekoľko rokov prestane tvar vašej záhrady pozdávať, dlažbu jednoducho rozoberiete a poskladáte na novom mieste do tvaru, aký potrebujete.

Kladenie zámkovej dlažby – čo všetko budete potrebovať?

Medzi základné vybavenie, ktoré tiež budete potrebovať patrí aj rezačka dlaždíc a vodováha. Ak ste ešte s kladením zámkovej dlažby do styku neprišli, je dobré vopred vedieť všetko o tejto činnosti. Byť pripravený je dôležité hlavne vtedy, ak chcete, aby pokládka prebehla skutočne hladko a výsledok bol kvalitný. Na stránke www.exterierstav.sk nájdete množstvo zaujímavých informácií o pokládke zámkovej dlažby. Okrem toho tu nájdete aj rady a odporúčania o tom, aby exteriér vašej domácnosti vyzeral čo najlepšie. Ak sa rozhodnete, že pokládku zámkovej dlažby prenecháte skúsenejším, na tejto stránke nájdete aj kontakty na tie správne osoby.