Prírodná strešné krytiny – sú trend alebo nevyhnutnosť?

Strešné krytiny sú v súčasnosti na vysokej úrovni

Každá stavba potrebuje chrániť svoje vnútro. Naša domácnosť nie je žiadnou výnimkou. Obsah našej domácnosti musí byť neustále chránený pred vrtochmi počasia, kedže sa u nás striedajú štyri ročné obdobia. Zboku ju ochraňujú hrubé múry, zvrchu zase strešná krytina. Strešné krytiny sa dnes vyskytujú v rôznych druhoch a čoraz viac sa začínajú rozmáhať aj prírodné strešné krytiny, ktoré sú skutočne zaujímavé a šetria životné prostredie. Sú vhodné aj pre vašu stavbu, alebo sa viac oplatí siahnuť po klasickom prevedení? Prinášame vám porovnanie klasických krytín s tou prírodnou. V dávnych časoch bola najpoužívanejšou krytinou slama, neskôr ju nahradil plech a v súčasnosti už na trhu nájdeme takmer neobmedzenú ponuku strešných krytín. Strešná krytina by mala chrániť voči chladu, slnečným lúčom, dažďu, akustickým zvukom a miera jej ochrany sa prejaví hlavne vďaka materiálu, ktorý sa na nej nachádza.

Strešnú krytinu je možné vyrobiť  z akéhokoľvek materiálu

Strešné krytiny a strešné okno

Materiál a výrobu strešných krytín

Materiál by však v prvom rade mal spĺňať minimálne základné prvky ochrany a izolácie. Medzi prírodné materiály, ktoré sa používajú aj ako strešná krytina patria:

Morské riasy – ešte ste sa s týmto materiálom na streche nestreli? Je to spôsobené tým, že je veľmi obľúbená hlavne v prímorských oblastiach – stretnete sa s ňou prevažne na strechách domov v Škótsku. Aj keď patrí medzi netradičné, je charakteristická svojou dlhou životnosťou.

Slama – v minulosti predstavovala obľúbený stavebný materiál, ktorý sa najčastejšie vyskytoval v podobe strešnej krytiny. Dnes sa však používa len sporadicky. Ak sa aj vy pýtate, kam sa vytratila, nemusíte mať obavy že zmizla úplne – ešte stále sa s ňou stretneme napríklad vo Francúzsku alebo v Anglicku.

Plsť – počuli ste už niekedy o plsti? Ak nie, v skratke ju možno charakterizovať ako materiál, ktorý sa na streche vyrába pomocou rastlinných stoniek, ktoré sa vzájomne prekrývajú. Veľkou výhodou plsti je to, že slúži aj ako výborná izolácia.

Ako inak vyrobiť prírodnú strešnú krytinu?

Spomenuté prírodné materiály nie sú to jediné, čo vám trh s materiálmi ponúka. Obľúbenou je strecha, na ktorej povrchu sa nachádza hlina a v nej sú zasadené kvety alebo rastliny. S takýmto typom strechy sa začína stretávať čoraz častejšie. Avšak ešte stále sú najpopulárnejšie klasické strešné krytiny, preto ak máte v pláne rekonštruovať strechu alebo pokladať krytinu úplne nanovo, navštívte stránku https://krytina.sk, kde nájdete ich bohatú ponuku. Základom každej strechy je kvalitný materiál!